Om oss:

Arkipol AB startades 2011 av Carl-Johan Alm och Jonas Björkman. Fram till dess arbetade Carl-Johan i egen konsultverksamhet, medan Jonas var anställd på Arkitektmagasinet AB, bägge i Bergkrantz Arkitekters lokaler på Själagårdsgatan i Gamla stan.

Sommaren 2016 flyttade Bergkrantz Arkitekter och Arkipol till den nya gemensamma lokalen på Riddargatan på Östermalm.

 

2

Besöks- och postadress:

Arkipol AB
Riddargatan 17B
114 57 Stockholm
Växel:
08 533 34 100

Medarbetare:

Jonas Björkman
Arkitekt SAR/MSA
070 545 30 85
jonas@arkipol.se

Carl-Johan Alm
Byggnadsingenjör/Arkitekt
070 873 25 93
carl-johan@arkipol.se

Tove Jensen
Arkitekt MSA
070 780 33 90
tove@arkipol.se

Anna Martyniuk Kassai
Arkitekt SAR/MSA  MSc
073 514 16 68
anna@arkipol.se

Kim Richardsson
Byggnadsingenjör
kim@arkipol.se

Liza Lüppert Thomsson
Byggnadsingenjör
liza@arkipol.se

Projekt

Dra åt höger eller vänster för att se fler project
  • Projekt: Flemingsberg fasadutsmyckning
  • Kund: Skanska/Heba
  • Plats: Flemingsberg, Huddinge

Ett uppdrag att utforma en fasadutsmyckning på en annars sluten gavel mot torgplatsen. “Löv” av bockad och lackerad aluminiumplåt. Kulörerna anknyter till Gert Marcus karaktäristiska färgsättning av skivhusen på höjden.

  • Projekt: Generatorn 2
  • Namn: Flemingsbergsdalen bostäder
  • Kund: Skanska
  • Plats: Flemingsberg, Huddinge

Ett kvarter med 184 lägenheter ovanpå två våningar med lokaler och garage. Producerat av Skanska åt HEBA Fastighets AB.
Uppdraget omfattade systemhandling och bygglov, bygghandlingsprojektering.

  • Projekt: Rindö radhus
  • Kund: Vasallen
  • Plats: Rindö

Skiss till utformning av bostadsrättsradhus på gamla KA1 utanför Vaxholm.

  • Projekt: Kv Spannmålet
  • Namn: Norrtälje hamn kvarter 5
  • Kund: Index Residence
  • Plats: Norrtälje hamn

Framtagande av detaljplan för ett smalt och långt bostadskvarter i nya stadskvarteren i Norrtälje hamn. Cirka 110 lägenheter intill kajen.

  • Projekt: Kista äng kvarter 8
  • Kund: Index
  • Plats: Kista

Framtagande av detaljplan för ett bostadskvarter med cirka 200 lägenheter. Ingår i detaljplaneprojektet Kista äng som omfattar 8 bostadskvarter och en skola.

  • Projekt: Kv Förrådet
  • Namn: NorrtäljeJuvelen
  • Kund: Index Residence
  • Plats: Norrtälje

Två kvarter i Norrtälje med sammanlagt 314 lägenheter. I etapp 1 är det 186 lägenheter med inflyttning under 2017.

1
2
3